Dobieranie sterowników po formatowaniu komputera

Sterowniki to pewien rodzaj oprogramowania, który umożliwia komputerowi sprawną komunikację ze sprzętem a także urządzeniami zewnętrznymi

O ile proces formatowania komputera nie należy do najtrudniejszych, tak już instalowanie sterowników to dość wymagające zadanie, na którym powinniśmy skupić się w sposób szczególny, aby móc korzystać z pełni możliwości urządzenia. Często się zdarza, że nawet zaawansowani użytkownicy mają z tym dość duży problem. Czym są sterowniki? Do jakich podzespołów powinniśmy je instalować i skąd je pobrać? Na te i na wiele innych pytań odpowie Wam ten poradnik!

Czym tak właściwie są sterowniki?

Sterowniki to pewien rodzaj oprogramowania, który umożliwia komputerowi sprawną komunikację ze sprzętem a także urządzeniami zewnętrznymiSterowniki to pewien rodzaj oprogramowania, który umożliwia komputerowi sprawną komunikację ze sprzętem a także urządzeniami zewnętrznymi. Odpowiadają za przekazywanie odpowiednich informacji między danym sprzętem, a systemem operacyjnym. Bez nich nie byłoby możliwe prawidłowe działanie niektórych podzespołów. Podstawowe urządzenia, które potrzebują sterowników to m.in. karta sieciowa, chipset, karta graficzna, karta dźwiękowa, czytnik kart SD, kamera, czytnik linii papilarnych i wiele innych.

Jak zainstalować sterowniki?

Przede wszystkim, aby móc zainstalować sterowniki musimy dokładnie znać swoje podzespoły. Przykładowo jeśli jesteśmy posiadaczami Dell Latitude 5411, konieczne będą sterowniki do procesora Intel Core i5 10400H, który charakteryzuje się wysoką mocą obliczeniową. Dodatkowo konieczny będzie driver od chipsetu, a także od zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics. Co ciekawe przytoczony model posiada dysk twardy SSD o pojemności 256 gigabajtów, co umożliwia szybkie ich zainstalowanie. Aby pobrać sterowniki, należy odwiedzić stronę producenta danego laptopa. Jeśli do pudełka z kupionym urządzeniem jest dołączona płyta- jesteśmy w komfortowej sytuacji, gdyż wystarczy włożyć ją do napędu i postępować zgodnie ze wskazówkami kreatora instalacji.

Biznes zdjęcie utworzone przez yanalya - pl.freepik.com