Mobilne stacje robocze dla profesjonalistów

fot. hp.com

Mobilne stacje robocze to bardzo wydajne notebooki przeznaczone dla profesjonalistów, którzy wymagają od sprzętu dobrych parametrów oraz mobilności. Jest to sprzęt z wyższej półki, zaopatrzony w mocne procesory oraz karty grafiki. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy szukają komputera do pracy z zaawansowanymi aplikacjami, ale chcą równocześnie, aby służył im do zastosowań domowych i sprawdził się podróży. Chociaż jeszcze kilka lat temu musieliśmy wybierać pomiędzy wydajnością, a mobilnością, dziś producenci wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom użytkowników stworzyli notebooki, które łącza w sobie te dwie cechy. Do najpopularniejszych notebooków zarezerwowanych dla profesjonalistów, zalicza się modele Lenovo, HP, Dell i MSI.

Mobilne stacje robocze to bardzo wydajne notebooki przeznaczone dla profesjonalistów, którzy wymagają od sprzętu dobrych parametrów oraz mobilności

fot. hp.com

Matryca

Decydując się na zakup takiego sprzętu zwróćmy uwagę na matrycę. Ponieważ sprzęt ma być mobilny, czyli najprawdopodobniej będziemy z nim podróżować lub zabierać go ze sobą na spotkania biznesowe, powinien posiadać matową matrycę, która nie będzie odbijać światła. Obecnie matowa matryca powoli staje się standardem, nawet w komputerach przeznaczonych do użytku domowego. Pamiętajmy, że im więcej cali będzie mieć ekran, niestety komputer będzie mniej mobilny, dlatego najlepiej zdecydować się na ekran 15″. Jeżeli chodzi  rozdzielczość, warto wybierać modele, które mają nie mniej niż 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Ponieważ laptop na służyć do zastosowań profesjonalnych, jego kontrast statyczny nie powinien być niższy niż 700:1.

Procesor i układ grafiki

Kolejna istotna rzecz to procesor oraz karta graficzna. To w zasadzie najważniejsze parametry, od których zależy płynność pracy naszego notebooka. Wybierajmy procesory, które będą w stanie obsługiwać nawet skomplikowane aplikacje i programy. Najrozsądniej będzie zainwestować w minimum czterordzeniowy procesor Intel Core i5/i7 szóstej generacji. Polecane są także procesory Intel Xeon.

Równie ważny będzie oczywiście układ grafiki, należy rozglądać się głównie za kartami Nvidia Quadro oraz AMD FirePro. Decydując się na nie będziemy mogli liczyć na stabilną i wydajną pracę w środowiskach OpenGL (więcej o OpenGL poczytasz tu https://pl.wikipedia.org/wiki/OpenGL).  Odpowiednie parametry będą gwarantować płynną pracę niezależnie od ilości otwartych zakładek oraz zaawansowanych programów.

Pamięć RAM

Do zastosowań profesjonalnych będziemy potrzebować minimum 16-32 GB RAM typu DDR4-2333, zasada jest prosta im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Jeżeli zależy nam na dużej pamięci RAM, zwróćmy uwagę na ilość rdzeni procesora.