Lenovo ThinkPad L450 – wydajny notebook z Intel Broadwell

fot. lenovo.com

Lenovo ThinkPad L450 to bardzo wydajny laptop biznesowy, który znacznie różni się od poprzedniego modelu ThinkPad L440. W zasadzie Lenovo skonstruowało serię ThinkPad L niemalże od nowa.

Lenovo ThinkPad L450 to bardzo wydajny laptop biznesowy, który znacznie różni się od poprzedniego modelu ThinkPad L440

fot. lenovo.com

ThinkPad L450 na tyle poprzedników wyróżnia się dużo lżejszą budową pozbawioną napędu optycznego oraz niskonapięciowym procesorem. Wymiary tej stacji roboczej to 339 x 235 x 36 mm, komputer ważny wraz z baterią niecałe 2 kg (o 150 gramów mniej niż ThinkPad L440). Choć do jego budowy wykorzystano takie same wysokiej jakości materiały, jak do wykonania poprzedników, konstrukcja przyjęła zupełnie innych kształt. Czternastocalowy L450 jest zdecydowanie bardziej płaski oraz zgrabniejszy, choć zachował typowe dla ThinkPadów kanciaste kształty. Decydując się na wersję z sześciokomorową baterią, będziemy musieli liczyć się z tym, że tył komputera w najwyższym punkcie będzie unosić się na około 36 mm ponad stół. Dużą zaletą tego modelu jest chropowata, matowa obudowa oraz solidne, wykonane z metalu zawiasy. To powoduje, że do jego otworzenia potrzebna jest siła obu rąk. Jego maksymalny kąt otwarcia wynosi aż 180 stopni.

Niestety laptop nie posiada klapki serwisowej, co znacznie utrudnia konserwację lub zmianę konfiguracji, gdyż koniecznie jest odkręcanie dużej ilości śrubek i siłowanie się z zatrzaskami. W ThinkPadzie L450 istnieje możliwość rozbudowania pamięci oraz dołożenia modemu WWAN. Ponadto na wyposażeniu komputera znajdziemy DisplayPort w wersji mini, trzy USB 3.0, VGA oraz LAN. Większość z nich znajduje się po prawej stronie obudowy, co dla niektórych może okazać się uciążliwe. W tym wypadku można wykorzystać złącza stacji dokującej na spodzie obudowy. Osprzęt stacji roboczej ThinkPad L450 jest zadowalający. Na uwagę z pewnością zasługuje wygodna klawiatura, istnieje możliwość, aby przystosować działanie klawiszy Fn oraz Ctrl do swoich preferencji, można zrobić to w BIOS-ie. Istnieje również możliwość dokonania zmian działania klawiszy funkcyjnych – wystarczy wcisnać Fn+Esc. Niestety ten model ThinkPad nie posiada dodatkowych udogodnień, jak jego wyższe modele, brakuje między innymi podświetlenia. Kolejną istotną zmianą jest oddzielenie przycisków trackpointa od touchpada. Choć posługiwanie się trackpointem wymaga wprawy, to bardzo praktyczna funkcja, dzięki niej nie musimy odrywać rąk od pulpitu. Jeżeli chodzi o głośniki, to nie wypadają najgorzej, dźwięk jest w miarę czysty i donośny.

Wśród matryc producent dał nam do wyboru model o rozdzielczościach HD lub Full HD, który pozwala uzyskać większy obszar roboczy. Wyświetlacz ThinkPada L450 został wykonany w technologii IPS, co pozwoliło uzyskać szerokie kąty widzenia oraz doskonały kontrast. Takie rozwiązanie sprawia, że laptop nie męczy naszych oczu, nawet podczas długotrwałej pracy. Zastosowany procesor piątej generacji zwiększa wydajność komputera, jego pamięć operacyjną można rozbudować nawet do 16 GB. Warto wiedzieć, że ThinkPady to jedne z najcichszych notebooków, ich kultura pracy jest bezgłośna.