Czym jest stacja robocza?

fot. lenovo.com

Mimo, że większości z nas stacja robocza kojarzy się głównie z dużą wydajnością sprzętu, prawda jest taka, że nie wystarczy wyposażyć domowego komputera w wydajny procesor i dobrą kartę grafiki. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko i wyłącznie o jego wydajność, ale równie ważne są takie parametry jak bezpieczeństwo danych czy stabilność pracy. Oczywiście w niektórych modelach komputerów stacjonarnych zostały zastosowane rozwiązania, które znacznie podwyższają bezpieczeństwo wrażliwych danych, nie mniej jednak nie jest to standardem i żeby znaleźć taki sprzęt trzeba się wysilić i dobrze poszukać. Wysokiej jakości stacje robocze posiadają kilka trybów pracy, dzięki temu komputer jest nie tylko wydajny i bezpieczny, ale ma również wysokie transfery.

Mimo, że większości z nas stacja robocza kojarzy się głównie z dużą wydajnością sprzętu, prawda jest taka, że nie wystarczy wyposażyć domowego komputera w wydajny procesor i dobrą kartę grafiki

fot. lenovo.com

Na pierwszy rzut oka stacje robocze niczym nie różnią się od zwykłych pecetów, ale to tylko na pozór. Podstawowa różnica, to wydajność sprzętu, nawet w najtańszych stacjach roboczych znajdziemy procesory w wyższej półki, które trudno porównywać w procesorami stosowanymi w zwykłych komputerach stacjonarnych. Kolejna rzecz, która odróżnia obydwa komputery, to pakiety dodatkowych usług. Podstawowe stacje robocze zazwyczaj wyposażone są w mocne procesory Intel Core (i3, i5 oraz i7), choć nie brakuje urządzeń zaopatrzonych w profesjonalne procesory serwerowe typu Intel Xeon. Stacje robocze mogą mieć formę peceta albo laptopa, choć nie będzie to w tym wypadku sprzęt maksymalnie mobilny, po prostu bez problemu będzie można go przenieść. Nie będzie jednak poręczny w czasie podróży, ze względu na pokaźnych rozmiarów wyświetlacz. Jeżeli chodzi o parametry w postaci układu grafiki, można podzielić je na dwie grupy – 2D i 3D, które będą zapewniać płynną pracę nawet na dwóch albo trzech monitorach równocześnie. Poza tym można w nich znaleźć również moduły ECC, które zapewniają dużo większy komfort pracy, choć są nieco wolniejsze. Aby wydajność stacji roboczej stała na najwyższym poziomie, wielu producentów decyduje się także na zastosowanie technologii RAID, która jednocześnie służy do zwiększania bezpieczeństwa danych(więcej o technologiach RAID przeczytasz pod linkiem). Jeżeli decydujemy się na przykład na konfigurację RAID1, dwa zamontowane dyski są identyczne, tak więc jeżeli zdarzy się tak, że jeden z nich ulegnie awarii, mimo to będziemy mogli kontynuować pracę. Oczywiście wszystkie udogodnienia są płatne i trzeba się sporo wykosztować, taka inwestycja jednak się opłaca.

Parametry i konfiguracje stacji roboczych sprawiają, że sprzęt można pochwalić zarówno za wydajności, jak i stabilność i pewność. Wiele osób chcąc zaoszczędzić, decyduje się na złożenie komputera samodzielnie, nie jest to jednak najlepszy pomysł, bo raczej nie uda nam się zaoszczędzić, co więcej możemy sporo stracić. Kupując gotową stację roboczą możemy liczyć na serwis gwarancyjny. Dla przykładu Lenovo oferuje 3 lata gwarancji na swoje produkty i naprawdę w ciągu 4 godzin. Kolejna zaletą wyboru gotowego komputera są certyfikaty, czyli potwierdzenie przeprowadzenia kilkutygodniowych testów, które mają zbadać o prawidłowe działanie danej aplikacji na testowanym sprzęcie.